Zatančíme si?

12. august 2011 at 19:26 | Thalia Contostavlos
Útržek z Flaminga. Archie, Lili, Purley ...
Upozornění: žádné
Disclaimer: Postavy nevlastním ...


…......"Půjdeme tancovat?" zeptal jsem se a zvedl se ze židle. Lily přikývla, ale naši duchaplnou konverzaci, které jsem se zoufale snažil vyhnout, nepřerušila: "Myslíš si, že jsme v celém vesmíru sami?"
…......Povzdechl jsem si. Nemám rád diskuze, které se týkají něčeho, co si nedokážu představit. "Nevím, zeptej se své křišťálové koule. A zvedni se konečně, hraje waltz."
…......
"Možná nejsi zas tak chytrý, jak jsem si myslela." řekla, když se zvedala od stolu. Vzal jsem ji za ruku, zatímco jsem vymýšlel vhodnou odpověď.
…......"Možná," přitakal jsem nakonec, "Myslím, že mám rozbitého génia."
…......Soucitně se na mě podívala. "Dá se to léčit?"
…......Zuřivě jsem zavrtěl hlavou. "Ne, to se musí odoperovat. Jako nádor, víš?"
…......"Pošlu ti do nemocnice květiny." řekla s vítězným úsměvem a konečně se začala hýbat.
…......Netancovali jsme ani půl hodiny, když se k nám přikolébal takový mrňous s knírkem a požádal Lily o tanec. Respektive, požádal mě, zda by mi ji mohl přebrat. Lily se sice trochu zdráhala, ale jaký bych to byl kamarád, kdybych jí upřel takovou známost, a tak jsem řekl: "Zajisté, já jsem stejně už unavený. Jsem po operaci génia."
…......"Génia?" zamračil se hloubavě. Takže doktor to nebyl.
…......Přikývl jsem, usmál jsem se nejdřív na něj, pak na Lili a nakonec jsem udělal čelem vzad a odkráčel směrem k našemu stolu. Sedl jsem si a začal se rozhlížet. Nedaleko ode mě seděla nějaká žena poněkud kyprých tvarů a popíjela Martini, které jejímu červenému obličeji moc nelichotilo. Dále, o dva stoly dál, klimbal takový vetchý stařík s novinami otevřenými na sportovní rubrice a sklenicí piva, které už dávno zteplalo. Otřásl jsem se, když jsem si ty dva představil tančit spolu a raději se jal hledat něco jiného, co by mi tu představu vytlačilo z paměti. Mou pozornost upoutal pěkný pár, co se právě chystal odpočinout si od celovečerního křepčení a dát si sklenku nebo dvě šery. Mladík vypadal trochu zmateně. Nevěděl, kam posadit ani sebe ani svou slečnu, a když se konečně po všech těch tanečkách kolem stolu posadili a začali se okolo sebe zmateně rozhlížet, zjistil, že ze své židle nevidí na taneční parket a znovu se přesadil. Raději jsem se jal hledat místo, kam bych odvrátil svůj pohled, když jsem si všiml, že hned za nimi seděl u stolu další člověk. Viděl jsem ho sice jenom zezadu, ale někoho mi připomínal a já se nemohl zbavit dojmu, že až ho poznám, budu toho litovat. Po chvíli uvažování jsem se zazubil, zvedl se a připochodoval k němu.
…......"Já myslel, že policajtům se veřejné zábavy zakazují."
…......Purley se na mě zašklebil, ale když zjistil, že mě tím imituje, přestal a jenom se mračil.
…......"Goodwin, no to mě zab."
…......Zazubil jsem se na něj. "Milerád. Co tu děláš?"
…......"My si tykáme?" zeptal se a já byl na chvilku zmatený. Ovšemže jsme si tykali, pokud mě tedy zrovna nechtěl strčit do lochu. Pak se mi ale rozsvítilo.
…......"Pardon, seržante, nevěděl jsem, že jste ve službě. Na čem pracujete?"
…......"Nechce se mi mluvit."
…......Nenechal jsem se odbýt. "Koho sledujete?"
…......"Říkal jsem, že se mi nechce mluvit," odsekl a najednou ztuhl, trochu se nadzvedl a zase si pomalu sedl. Tenhle pohyb jsem znal. Je to pohyb člověka, který někomu šlape na stín, zatímco ten někdo se právě neočekávaně pohnul. Já tenhle pohyb sice nikdy neudělal a Saul taky ne, ale Fred i Orrie ano. Otočil jsem se, abych obhlédl partaje a do oka mi znovu padl ten stařík. Svoje noviny složil, strčil si je do podpaží a překvapivě rychle se vydal směrem k záchodům. Podíval jsem se znovu na Purleyho, který už zase seděl v klidu na židli a poznamenal jsem: "Vedle toalet je zadní východ."
…......Purley se na mě nejdříve nechápavě podíval, ale pak vystřelil ze židle a vydal se za svým cílem. Stihl jsem za ním ještě křiknout, že když za něj zacáluju účet, bude mi dlužit a pak už mi zmizel z očí. Zakroutil jsem hlavou. Proč by Cramer nasadil svého nejlepšího muže na takového starce? Zavraždil snad ženskou, co vydává důchody? Nebo pošťačku, co mu je nosila? Proud myšlenek mi přerušila Lily, která se vrátila ze svého tanečního dobrodružství.
…...... "To ti nedaruju," řekla mi na uvítanou a posadila se na židli, kterou Purley právě opustil. "Kdo to byl?" zeptala se a pokývla směrem k toaletám.
…......Mávl jsem rukou. "Jak ses bavila?"
…......Lily jen svraštila čelo.
 


Comments

1 Molly | Web | 6. may 2012 at 19:41 | React

píšeš moc pěkně,ještě si tu trochu počtu

2 Natalia Contostavlos | Web | 12. may 2012 at 14:24 | React

[1]: Děkuji mnohokrát. :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.