Slohová práce

17. november 2011 at 8:21 | Thalia Contostavlos |  Author´s Note
.........Podle nadpisu vám již asi došlo, že bych tu ráda zveřejnila svou slohovou práci. Je na téma "Mezilidské vztahy" a měla to být úvaha s prvky kritiky. Bez problémů jsem ji napsala a až na to, že jsem z ní dostala "chvalitebně" jsem s ní spokojená. Což jsem ovšem netušila, že bude problém, se problémem stalo. chybělo málo a ta slohovka tady vůbec nemusela být. Abyste to dost dobře pochopili, přepíšu vám sem verbatim mé konverzace s naší češtinářkou-třídní.

Ve třídě:
Já: "Paní profesorko, mohla bych si tu slohovku půjčit domů?"
Prof.: "Ne."
Já: "Dobře ... a mohla bych si jí teda aspoň okopírovat v knihovně?"
Prof.: "No, já nevím. Můžeš? Ja si to teda nemyslím. Můžeš? Já se budu muset zeptat kolegyň v kabinetě."
Já: "Dobře."
(poznámky, které jsem poté pronesla směrem ke třídě, vynechám)

O dva dny později:
Já: "Paní profesorko, prosim vás, zjistila jste to už ohledně té slohovky?"
Prof.: "No, já jsem se ptala paní knihovnice a ona říkala, že je to dost neobvyklé, jít si okopírovat svou písemku. Takže asi spíš ne. Ale zeptám se ještě na poradě a uvidíme, ano?"
Já: "Ano."
Prof.: "Prostě říkala, že se to nestává moc často, že by tam takhle někdo chodil."
Já: "Dobře, tak jo."

Druhý den (po poradě):
Já: "Paní profesorko, prosim vás, zeptala jste se už na tu slohovku?"
Prof.: "Á jo, zeptala. Pan X (to "X" není cenzura, ale nepamatuji si, koho zmínila :) říkal, že to závisí na mě, takže si to okopírovat můžeš. Přijď za mnou do kabinetu a pak mi to zase zpátky dones, jo?"
Já: "Dobře, děkuju."

.........Ještě malou poznámku. Mamka byla na třídních schůzkách u mého bratra (stejná škola), které se odehrávaly hned po poradě a tam také vyvstalo téma kopírování písemek. A hádejte, co řekla bratříčkova třídní (není verbatim): "Ano, to samozřejmě není problém. Když za mnou dojde o přestávce a okopíruje si to v knihovně, nikdo mu nebude bránit. A myslím si, že s tím žádný z profesorů nebude mít problém. Je to normální."A teď už ten sloh :D

.........Mezilidské vztahy. Jak se k sobě vlastně lidé chovají? Existují stále ještě jedinci, kteří nemyslí jen na sebe? Asi ano, ale je jich málo. Přitom lidská slušnost se nachází především v drobnostech, kterých si většina zaneprázdněného obyvatelstva ani nevšimne. Nebudu se tu tedy zabývat otázkou podvodů, krádeží a naschválů, protože o tom by každý mohl vyprávět svoje.
.........Všechny velké problémy se totiž v základě odvíjí od maličkostí. Všimli jste si, že se lidé už tolik nezdraví? Sousedé, kteří se náhodně potkají před domem, si nevymění ani slovíčko. Dávného přítele, s kterým by si lidé ještě před šedesáti lety popovídali přinejmenším o rodině, si teď na ulici ani nevšimnete. Doba je uspěchaná a nikdo už na podobné zdvořilosti nemá čas.
.........Přitom stačí jen popřání dobrého rána nebo přidržení dveří a celý den se zdá být alespoň o něco hezčí. Zamyslete se tady nad vaším každodenním blouděním životem a zpytujte své svědomí. Tam venku je totiž spousta lidí, kteří váš pozdrav či jinou drobnou úsluhu jistě ocení.
 


Comments

1 Sever-rat | Email | Web | 17. november 2011 at 21:07 | React

Máš štěstí, že si to můžeš okopírovat. Pamatuji si, že jsme opravené slohovky ani nedostali do ruky a věděli jsme jen známky, ale za co jsme je dostali, toť otázka...

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.