CAE (1. část)

7. july 2012 at 13:12 | Thalia Contostavlos |  Author´s Note
Takže, slibovaný článek je konečně tady.
..
……Už je to sice skoro měsíc, co jsem zkoušky CAE dělala, ale výsledky stále ještě neznám. Snažím se nebýt přehnaně optimistická, ale opravdu věřím, že jsem to zvládla.
……Nebudu sem psát informace, které si můžete zjistit kdekoli jinde, ale rozepíšu se zde o zkoušce samotné. Dělí se na pět základních částí: speaking, reading, writing, use of english a listening.
……Devátého minulého měsíce jsem celá nervózní vstoupila do hlavního vestibulu Gymnázia Budějovická, kde se konala ústní část CAE. Nevěděla jsem pořádně, co mě čeká, ale pohled na ostatní nervózní jedince mi kupodivu dodal sebevědomí. Zaťala jsem se a žaludeční stahy byly ta tam. Volali si nás skupinku po skupince nejprve na focení a posléze nás rozdělili do dvojic. Měla jsem štěstí, můj "speaking partner" byl velice sympatický arab, který vypadal, že mu angličtina nedělá žádný problém. Což bylo povzbuzující, protože jsem se trochu stresovala, že budu muset komunikovat s nějakým nekňubou, co neumí po anglicku ani kváknout.
……Přejděme ale k samotnému mluvení. Když se vejde do místnosti, nejdůležitější je slušně pozdravit jak zkoušejícího, tak přísedícího. Možná se to zdá nedůležité, ale vězte, že zašmolíchané "hi" vám moc kreditu nepřidá :) Poté už bylo možno přejít k první části. Ta se týkala osobních otázek:
……Jak se jmenujete?
……Odkud jste?
……K čemu potřebujete certifikát CAE?
……Myslíte, že je důležité umět anglicky?
……Jak se vám líbí škola, na kterou chodíte?
……Navštěvujete ráda restaurace?
Hlavně mějte na paměti, že není důležité odpovídat učeně či vtipně. Hlavní je, abyste odpověděli. Nikomu nebude vadit, že plácáte nesmysly, pokud je plácáte gramaticky správně.
……Druhá část se jmenovala popis a srovnání obrázků. Každý z dvojice dostane tři fotky, které mají vždy něco společného. Z nich si potom vybere dvě, které bude dále rozebírat. Já dostala poněkud nešťastné téma "tahy štětcem": na prvním obrázku byl malíř pokojů, na druhém byla slečna, co si na svůj obličej malovala obličej cizí (make-up) a na třetím byl nějaký nepříliš dobrý krajinář. Měla jsem určit, jak důležité jsou tahy štětcem v jednotlivých případech. No řekněme, že jsem z toho vyklouzla se ctí :)
……Třetí část byla velice podobná té druhé, s tím rozdílem, že obrázků bylo šest a dvojice adeptů na certifikát spolu měla komunikovat. My jsme dostali fotky na téma "plýtvání", do kterého se vešlo vše od elektřiny po igelitové pytlíky. Kromě toho, že se můj partner dle mého názoru až příliš rozkecával, jsme s tím neměli žádný větší problém.
……Poté už se stačilo jen slušně rozloučit a doufat, že jste na přísedícího udělali ten správný dojem.
.
……Pokud máte nějaké doplňující otázky k ústní části zkoušky CAE, nebojte se zeptat. Stoprocentně odpovím. (O zbylých částech napíšu samostatné články, protože v celku by to nikoho nebavilo číst :) + prosím, hlasujte v anketě dole ↓
 


Comments

1 Casion | Web | 7. july 2012 at 14:32 | React

veľmi pekne ti ďakujem za pochvalu mojej básne :-) teší ma, že sa ti páči :D
mimochodom máš veľmi pekný blog =D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.