CAE (2. část)

8. july 2012 at 9:08 | Thalia Contostavlos |  Author´s Note
Druhá část článku o skládání zkoušky CAE je tu. :)
.
……Písemná část zkoušky se odehrála třináctého června v Jižním sále Kongresového Centra Praha. Hned na začátku nás čekal bojový úkol: najít svou lavici. Možná se vám to zdá jednoduché, ale těch lavic tam muselo být aspoň dvě stovky. Naštěstí všude kolem obcházeli velice chytří mladíci, kteří vás dokázali téměř bezchybně nasměrovat ke správnému místu.
……První úkol, reading, byl přede mnou a já se pořád nedokázala začít soustředit. I když už jsem před sebou měla papíry s textem a obrovské hodiny vpředu místnosti začaly odpočítávat čas, koukala jsem pořád, kde co lítá. Nepropadla jsem naštěstí panice a s občasnými přestávkami jsem se do textu začetla. Nebylo to nikterak obtížné - všemu jsem rozuměla - ale vsadím krk na to, že mě má nepozornost připravila o pár drahocenných bodů. Nejzáludnější byl článek o pravidlech při zapisování významů hesel do výkladových slovníků. Vždy mi dělalo problém soustředit se na něco, co mě nebaví a nezajímá. Nakonec jsem ale vše stihla a s pocitem dobře odvedené práce jsem papír s odpověďmi odevzdala.
……Následovala krátká pauza, po které přišla noční můra většiny uchazečů o CAE - writing. Už před sálem se ze všech stran ozývalo zmučené sténání a vzdychání, když si lidé s konečnou platností uvědomili, že ani zde se slohu nevyhnou. Slohy se vlastně musely psát dva. Jeden na pevně dané téma: suggestion letter, kde se měly sepsat návrhy pro ředitele školy uvažujícího o stavbě nové koleje. A to vše jen s použitím předem předepsaných poznámek. Nedělalo mi žádný větší problém vmáčknout vše potřebné do 220 slov, která jsem měla k dispozici. Druhý slohový útvar byl volnější, známé bylo jen téma a útvar, ale obsah už mohl být libovolný. Navíc si člověk mohl vybrat z více možností - já skončila s útvarem "článek" a s tématem "learning lesson". Zde jsem se dostala do svého živlu, psala jsem (jak jinak) o Archie Goodwinovi. Několikrát je v knihách Rexe Stouta zmíněno, že od určité události s sebou Archie vždy nosí nabitý revolver, ať jde kamkoli. Rozhodla jsem se tedy, že zapojím fantazii a danou událost popíšu. Myslím, že se mi to relativně povedlo (i když jsem trochu přesáhla limit 280 slov)
……Předposledním úkolem bylo use of english. Zde není, co zajímavého bych psala tak vám tu jen vyjmenuji cvičení, ze kterých se otázkový arch skládal. Multiple choice, open cloze, vytváření vhodných slov na základě kořenu a doplňování jednoho a toho samého slova do tří různých vět dle významu. Je to tak dvě ku jedné, že jsem jedno nebo dvě cvičení vynechala, ale na víc si bohužel nevzpomenu.
……Poslední částí celého testu bylo listening. Toto už byl spíše takový odpočinek (i když podle některých reakcí by se mohlo zdát, že na pásce mluvili vietnamsky) - člověk si nasadil sluchátka, zaposlouchal se do vyprávění a rozhovorů, zopakoval si americký, britský ba i australský přízvuk a pak šel klidně domů. Nechci být přehnaně optimistická, ale … víte co? Raději budu skromná a tuto větu nedokončím. Ještě by se mi to mohlo vymstít. Řekněme jen, že mám z poslechu velice dobrý pocit :)

Nezapomeňte, že se můžete na cokoli ptát.
Hlasujte prosím v anketě dole ↓
 

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.