Svatá trojice (Část 1)

21. july 2012 at 20:24 | Thalia Contostavlos
První díl vícedílné povídky, na které jsem spolupracovala se svým bratrem. Snad se vám bude líbit. Casefic.
Varování: žádné
Disclaimer: postavy nevlastním, příběh ano

.
....
Bylo slunné odpoledne, na obloze ani mráčku a na silnicích téměř žádný provoz, když jsem se vycházkovým krokem blížil k domu číslo 912 v Západní Třicáté páté ulici. Měl jsem dobrou náladu, protože jsem se zrovna vracel z banky, kde jsem si nechal proplatit šek od našeho klienta. Ne, že bych si snad myslel, že mi ten šek neproplatí, náš klient byl s našimi službami velice spokojený a ještě více bohatý, ale přesto se mi snáze dýchalo, když byly peníze v pořádku převedeny na náš účet.
……Svižně jsem vystoupal sedm schodů k našim dveřím, podvědomě zkontroloval zlatou cedulku s nápisem "Nero Wolfe, soukromý detektiv" a vešel. Když jsem za sebou zamykal, všiml jsem si hedvábného přehozu, co visel na věšáku. Měli jsme tedy s Wolfem návštěvu a podle všeho to byla žena.
……Řekl jsem žena, ale hned ve dveřích do kanceláře jsem si uvědomil, že jsem se šeredně mýlil. V červené klubovce totiž neseděla kdovíjaká ženská, ale mladičká blondýna s dlouhýma nohama modelky a figurou tanečnice. Na sobě měla červený kostýmek šitý na míru a v klíně svírala černou kabelku z pravé kůže.
……"Dobré odpoledne," pozdravil jsem a zasedl za svůj stůl.
……Wolfe mi pokývl na pozdrav a jal se představování: "Paní Simonsová, toto je můj důvěrný asistent, pan Archie Goodwin. Archie, paní Helen Simonsová, manželka včera zesnulého pana Roberta Simonse, jistě jste o něm četl v novinách."
……Souhlasně jsem přikývl. Ve včerejším večerníku mu byla věnována dokonce celá dvoustrana. Pan Robert Simons, bohatý podnikatel a velice úspěšný právník se sídlem na Západní Šedesáté ulici, byl včera v odpoledních hodinách surově zavražděn. Našli ho kolem šesté hodiny opřeného o dveře malé kapličky v East River Parku, s nožem zapíchnutým v srdci. Neměl u sebe žádné peníze ani doklady, na sobě měl starý ošoupaný béžový kabát, boty nenaleštěné, klobouk žádný.
……Wolfe mě vytrhl z přemýšlení: "Jdete právě včas, Archie, paní Simonsová právě dorazila a nestačila mi sdělit nic kromě faktu, že si přeje využít mých služeb. Vytáhněte si zápisník a vy prosím pokračujte, paní."
……Paní Simonsová přikývla a odkašlala si. "Myslím, že jsem v nebezpečí, pane Wolfe. Jak už jste zmínil, můj muž byl zavražděn a já mám pocit, že mě policie podezřívá. Potřebuji, abyste mě zbavil veškerých podezření."
……Wolfe lehce našpulil rty. "Předpokládám tedy, že uspokojivé alibi nemáte."
……Zavrtěla hlavou.
……"A motiv máte naopak velmi uspokojivý."
……Přikývla. "Ano, jsem totiž jeho jediná dědička."
……Přestal jsem na chvíli psát a zvedl hlavu. "Myslel jsem, že spolu máte syna. Alespoň v novinách to tak psali."
……Usmála se na mě a zavrtěla hlavou. "Ne, Erik není můj syn. Narodil se ještě v Robertově minulém manželství. Ale o něho si starosti dělat nemusíte, manžel ho totiž před lety vydědil. Tehdy to ovšem ještě nebyl můj manžel."
……Wolfe pozvedl obočí. "A z jakého důvodu svého syna vydědil?"
……"Víte, manžel a já jsme spolu nikdy moc nevycházeli a já se nikdy netajila tím, že jsem si ho vzala pro peníze. To ovšem není nic proti tomu, jaký měl Robert vztah se synem. Vždycky si totiž myslel, že se Erik vydá v jeho stopách, vystuduje práva a přebere rodinnou firmu. Když se ale Erikova matka zabila a Robert si vzal mě, Erika to tolik sebralo, že ze školy odešel a teď pracuje v nějaké cateringové firmě na Východní Dvanácté ulici. Pokud vím, tak spolu již pěknou řádku let nemluvili. Erik si myslí, že se jeho matka zabila kvůli tomu, že jí byl Robert nevěrný. Se mnou, víte? Je to ale holý nesmysl."
……Wolfe pokýval hlavou. "Chápu váš problém, paní Simonsová, ale nemohu vaši žádost přijmout tak, jak ji předkládáte."
……"Ale proč ne?" Vypadala, jako by se měla každou chvílí rozbrečet. Jestli ji zpráva o manželově smrti nijak nerozhodila, tak Wolfovo odmítnutí jistě ano.
……"Žádáte totiž, abych vás zbavil veškerých obvinění, což by bylo možné udělat tak, že odhalím vraha, ale co když jste vrahem vy? Nemohl bych pak svůj slib splnit a nedostal bych zaplaceno."
……"Ale já ho přece nezabila!" vykřikla, "To bych za vámi přece nechodila."
……Wolfe se po mě ohlédl, neměl rád, když byly ženy v jeho přítomnosti hysterické. Tvrdil totiž, že každá žena je hysterická od přírody a chvíle duševního zdraví jsou pouze přechodné momenty mezi výbuchy vzteku či pláče.
……Než jsem ale stačil adekvátně zareagovat, Wolfe už zase mluvil: "Mám pro vás návrh. Když váš požadavek přeformulujeme, vezmu si případ na starosti."
……Paní Simonsová přikývla.
……Wolfe pokračoval: "Řekněme tedy, že po mě žádáte, abych nalezl vraha vašeho muže. Pokud jste to vy, budete mi přesto muset zaplatit - nepřerušujte mě prosím - pokud jste nevinná, zbavím vás tím jakéhokoli podezření."
……Vzhlédl jsem od svého bloku a čekal, co z ní vypadne. Asi po minutě a půl zarytého mlčení si povzdechla, vytáhla ze své kabelky šek a položila ho Wolfovi na stůl. "Dobrá tedy, najímám si vás, abyste našel vraha mého muže. Tady je záloha, až případ vyřešíte, dostanete, kolik si řeknete plus výdaje."
……Wolfe ten kousek papíru zvedl a spokojeně se zatvářil. "Výborně, jste tedy mojí klientkou. Teď bych se vás rád zeptal na pár otázek."
……Nebudu vás zde zatěžovat podrobnostmi jejich dlouhého rozhovoru, ale krátce vám ho shrnu. Robert Simons byl největším vlastníkem právnické firmy Simons, Branca a Fischer. Se svými společníky vycházel bez problémů a ani nikde jinde si nepřátele nenadělal. Na podnikových večírcích byl oblíbený, byl výborný řečník. Od sebevraždy své ženy se dal na dobročinnost. Vzhledem k místu, kde zemřel se však policie zajímá především o místní gaunery - zloděje a prostitutky. Paní Simonsová nemá ani tušení, co její manžel dělal v Dolním Manhattanu, ani proč byl oblečen jako 'vandrák'.
……Když jsem jí konečně vypakoval ze dveří, Wolfe pro mě měl jednoduché instrukce: hned ráno obhlídnout Simonsovu firmu.
.
.....Pokud byste měli dojem, že jste odhalili vraha dříve než Nero Wolfe, napište svého kandidáta i s patřičným odůvodněním do komentářů. :)
 

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.