Svatá trojice (Část 4)

30. july 2012 at 19:38 | Archie Goodwin
Tak a je tu konečně čtvrtý díl povídky na pokračování, kterou jsem vymýšlela se svým bratrem. Casefic.
Varování: žádné
Disclaimer: postavy nevlastním, příběh ano


.
......Ten večer se Saul, Fred a Orrie vydali do East Village, aby udělali to, co jsem já i při své nejlepší snaze nedovedl, našli nový úkryt pašeráků vína. Mohl se nacházet kdekoli od East River po Broadway a proto byli kluci vybavení revolvery, penězi na případné úplatky a svítilnami. Měli se hlásit, jakmile něco najdou a čekat na další instrukce.
......Já chtěl jít původně s nimi, ale Wolfe mi to zatrhl s tím, že mě ještě bude potřebovat. Nevěděl jsem sice, na co bych mu mohl takhle večer být ještě platný, ale nehádal jsem se. Zrovna jsem dočetl stranu osmdesát tři v knize Hrozny hněvu od Johna Steinbecka, když zazvonil zvonek. Vzhlédl jsem k hodinám, bylo přesně osm minut po osmé, takže jsem návštěvníka odhadoval na někoho, kdo zná Wolfovy rituály. Pan Wolfe totiž trávil každý den, krom neděle, od devíti do jedenácti dopoledne a od šesti do osmi odpoledne nahoře ve sklenících se svou tisícovkou orchidejí.
......Při druhém zazvonění jsem se zvedl ze židle a šel otevřít. Ani mě moc nepřekvapilo, že se za našimi vstupními dveřmi se červenal obličej policejního inspektora Cramera. Rowcliffe mu jistě řekl o mé návštěvě ve firmě Simons, Branca a Fischer.
......Dobrý podvečer, pane," pozdravil jsem ho, když jsem otevřel dveře, ovšem pouze na délku zajišťovacího řetězu.
......"Dobrej, můžu dál?"
......Pokrčil jsem rameny. "Záleží na tom, co nám nesete," pronesl jsem a pokývl hlavou směrem k hnědé obálce, co nesl v podpaží."
......Cramer se zašklebil. "Přejetou orchidej, můžu dál?"
......Zasmál jsem se a hned jsem si v duchu napohlavkoval. "Pustím vás jenom, když slíbíte, že o tomhle vtipu pomlčíte," řekl jsem jevištním šepotem.
......Když přikývl, otevřel jsem dveře, pomohl mu z kabátu a zavedl ho do kanceláře.
......Wolfe zvedl oči od knihy, kterou právě četl on a pousmál se. "Dobrý večer, pane inspektore. Copak nám nesete?"
......Vrhl jsem po Cramerovi varovný pohled, ale on mi nevěnoval pozornost. "To jsou ty fotky, co Goodwin vytáhl z klobouku. Trik to byl sice pěknej, ale k ničemu nám to nebylo. Pan Simons nechal fotky vyvolat dva dny před svou smrtí v malým krámku na Východní Třicátý osmý, ale to je asi tak všechno. Skladiště, co je na nich vyobrazený, je už dávno opuštěný. Přišel jsem se tedy slušně zeptat, co jste z nich vyčetl vy."
......Wolfe pokrčil rameny. "Pane inspektore, jistě je vám známo, že jsem s těmi fotografiemi nepřišel do styku. Jak bych z nich tedy mohl něco vyčíst?"
......Cramer rozhodil rukama. "Víte stejně dobře jako já, že vám je Goodwin popsal do nejmenších detailů. Víte moc dobře, co je na každý jedný z těhle fotek."
......"Pane inspektore, vy máte k dispozici celý policejní sbor, já mám jen pana Goodwina. Neobtěžoval jsem se tedy ani s hledáním obchodu, kde nechal pan Simons fotky vyvolat. Nicméně to skladiště mě zajímá. Našli jste tam něco?"
......Nejspíše mi něco uniklo, protože Cramer se najednou usmál tak široce, jak jen mu to doutník v ústech dovolil. "Našli jsme nůž. Měl na sobě tohle rytí," řekl a ukázal Wolfovi nějaký obrázek. Když se Wolfe vynadíval, podal ho mě a já ho teď ukážu vám:
......Cramer pokračoval. "Stebbins si vzpomněl, že stejný znak viděl někde na stěně hostince a rozhodl se, že se poptá po okolí. Nějaký floutek mu řekl, že je to znak místního "bandity" jménem Jednoočko. Proto ta jednička a to oko."
......Zamračil jsem se. "Tak to bych nepoznal ani, kdybyste mi přimáčkl cigarety na holé prsty u nohou. Kterej Leonardo to čmáral?"
......Cramer pokrčil rameny a pokračoval: "Kluci ho právě teď hledají, takže teprve uvidíme, co se z něho vyklube. Ale vsadil bych krk na to, že je v Simonsově vraždě nějak zapleten."
......Pousmál jsem se. Cramer pořád na něco sázel krk a já už jen čekal, kdy o něj konečně přijde.
.
......Pokud byste měli dojem, že jste odhalili vraha dříve než Nero Wolfe, napište svého kandidáta i s patřičným odůvodněním do komentářů. :)
 

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.