Černý obraz

18. august 2012 at 17:36 | Thalia Contostavlos (TT)
Na začátek bych chtěla poděkovat za to, že se moje povídka Bestie objevila ve výběru TT na blogu tema.blog.cz. Jsem za to opravdu ráda, protože se mi to stalo poprvé. Doufám, že i dnešní příspěvek se vám bude líbit. :)
Varování: žádná
Dislaimer: postavy nevlastním

.
……Díval jsem se na tu věc už nejméně půl hodiny a pořád jsem jí ještě nebyl schopen přijít na kloub. Seděl jsem v obývacím pokoji jednoho z Wolfových klientů, kterému se ztratily zlaté hodinky posázené diamanty, a čekal, až se mi bude moct věnovat, když jsem si všiml obrazu v rohu místnosti. Vlastně ani nevím, zda se tomu vůbec dalo říkat obraz, bylo to prostě a jednoduše plátno natřené na černo, které velice silně kontrastovalo s bíle natřenými stěnami.
……Nikdy jsem sice umění příliš nerozuměl, ale většinou jsem byl schopen rozpoznat alespoň autorův záměr. Obraz, na který jsem se ale právě díval, prostě nedával smysl. Uznejte sami, co může vyjadřovat černé plátno? Tmu? Depresi? Na co je obraz, na kterém vlastně nic není? K čemu je, když nikdo nepozná, co vyjadřuje?
……Můj tok myšlenek byl přerušen již zmíněným klientem, který se rozhodl, že si na mě konečně udělá čas.
……"Přeji dobrý večer, pane Goodwine," uvítal mě, "snad jste nečekal příliš dlouho. Měl jsem ještě nějakou práci."
……Zavrtěl jsem hlavou a zvedl se, abych mu mohl podat ruku. "Nemějte starost, pane Wellingtone. Nemám problém čekat. Vždycky se nějak zabavím."
……Náš klient se zasmál. "Tak to vám opravdu nesmírně závidím. Já jsem při čekání vždy velice nervózní. Čím jste se zabavil tady u mě, smím-li se zeptat?"
……Vypadalo to, že drahocenné hodinky zas tak nespěchají a tak jsem mu klidně odpověděl. "Přemítal jsem, co znamená ten obraz támhle v rohu. To černé plátno, nemůžu nějak přijít na to, co by mělo vyjadřovat."
……Pan Wellington se otočil a začal si obraz prohlížet, jakoby ho právě viděl prvně. Přimhouřil oči, pootevřel ústa a nejméně dvě minuty si dílo prohlížel. Pak situaci přehodnotil, zvedl se a šel se podívat zblízka. Nechtěl jsem ho rušit a tak jsem si jen přehodil nohu přes nohu a čekal.
……"Musím přiznat, že jste mě přivedl do rozpaků," ozvalo se po dalších třech minutách, "opravdu netuším, co by to mohlo znamenat. Obrazy vybírala má drahá žena, ale pochybuji, že vůbec věděla, co vyjadřují. Vy umění rozumíte?"
……"Absolutně ne, pane. Přesto bych rád věděl, za jakým účelem bylo vytvořeno tohle."
……Pan Wellington pokrčil rameny. "Tak to vám bohužel nepomůžu. Třeba nic neznamená?"
……Zavrtěl jsem hlavou. "Obrazy se vždycky kreslí za nějakým účelem. Není moc pravděpodobné, že by se někdo rozhodl namalovat obraz beze smyslu."
……Pan Wellington se jen zasmál a opět se posadil. "Vy na to jistě přijdete, pane Goodwine. Jste koneckonců soukromý detektiv, nemám pravdu?"
……Přikývl jsem. "To jsem. Což mi připomíná vaše hodinky. Řeknete mi o nich něco víc? Kdy a kde jste je viděl naposledy. Kde jste je skladoval. Kdo o tom místě věděl. A podobně."
……Odcházel jsem o hodinu později, dvě stránky mého bloku popsané těsnopisem a v hlavě minimálně pět teorií, kde se Wellingtonovy hodinky právě nacházejí. Myšlenky mi opět zabrousily k onomu obrazu. Měl jsem čas vymyslet několik způsobů, jak a proč ten obraz vznikl.
……Tak například, je možné, že malíř byl velice chudý a jediná barva, kterou si mohl dovolit, byla právě černá. Třeba je na plátně nějaký portrét nebo hezká krajinka a my ji jen nevidíme. Tuto teorii si bohužel nemohu ověřit, protože jsem na rozdíl od pana Wellingtona obraz nezkoumal zblízka.
……Další možnost je, že byl malíř slepý. Místo celé palety pak omylem použil pouze černou a svůj omyl si ani nemusel uvědomit. Tuto možnost si bohužel nemohu ověřit stejně jako tu první.
……Je také možné, že obraz ani není obrazem. Může být poklopem větrací šachty nebo víkem od trezoru. Myslím však, že to bych poznal i z pohovky, na které jsem celou dobu seděl. A pokud ne, pan Wellington by to poznal určitě.
……Poslední možnost, která mě napadla je, že obraz měl divákovi předat jedinou informaci. A to, že malíř má prostě rád černou. V duchu jsem se praštil do čela, no ovšem! Co když ta černá nemá žádný hlubší smysl? Co když je to čistě a jednoduše prostě černá?
……Usmál jsem se. Ano, to bude ono. Černá někdy holt neznamená nic jiného než zase jen černá. Ne ve všem je nutné hledat vědu.
.
 


Comments

1 Johanz z Mallevilu | Email | 18. august 2012 at 17:44 | React

Černá znamená VSTUP do vesmíru. Je to to co nás čeká je to barva, kterou uvidíme až nás pohlti řeka Lethé. Jo a ty hodinky leží za tím obrazem na zemi a odvlekla je tam černá kočka.

2 Em Age | Web | 18. august 2012 at 18:39 | React

Ten konec, jak zjistil, že v tom nemusí bejt nic zvláštního, je moc pěknej. :) Líbí se mi ty tvoje povídkový filosofický konce. ;)

3 Eruvië | Web | 19. august 2012 at 19:14 | React

Moc hezký článek :-) Jen tam je pár chybiček :-) WellingtonovY hodinky, Myšlenky mi opět zabrousilY, a mY ji jen nevidíme :-) Je záhadné, že nikde nic a na kousku tři najednou :-) nebo jsem slepá :-) Doufám, že se nezlobíš :-)

4 Thalia Contostavlos | Web | 19. august 2012 at 19:21 | React

[3]: Rozhodně se nezlobím, chyby jsem opravila. Nemohu přesně říct, co se stalo, shodu podmětu s přísudkem ovládám už asi deset let a tolik chyb jsem ve dvou větách snad ještě neměla :D

5 Infinity | Web | 20. august 2012 at 11:17 | React

Moc se mi tahle povídka líbí. Líbí se mi, jak přemýšlí nad tím, co ten obraz asi může znamenat a ta konečná myšlenka. :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.