Milan Kundera - Falešný autostop

16. october 2012 at 19:50 | Thalia Contostavlos |  Author´s Note
……Hned ze začátku bych vás ráda upozornila, že tento článek rozhodně není ani čtenářským deníkem ani literárním rozborem. Pokud jste sem tedy zavítali v naději, že vám ušetřím práci, musím vás zklamat. Pokud jste dílo nečetli, nebude vám pravděpodobně to, co píšu dávat smysl.
……Ráda bych zde zveřejnila pouze své skromné názory týkající se právě povídky "Falešný autostop" od Milana Kundery. Jestli se divíte, jak jsem se k takovému malému kousku literatury vůbec dostala, mám pro vás jednoduchou odpověď: povinná četba.
……Příběh je velice krátký a přečíst jej mi trvalo něco mezi pěti a deseti minutami na cestě do školy. Jen doufám, že nedopadnu stejně, jako nedávno s Modlitbou pro Kateřinu Horovitzovou, kdy jsem si celý příběh po rychlém přečtení pamatovala jen mlhavě a v testu jsem si pak nebyla schopná vzpomenout ani na klíčové scény (smutné že?).
……1) Ihned na začátku mě překvapilo, že hlavní postavy (milenecký pár … ono tam vlastně moc jiných postav není) nebyly vůbec pojmenovány. Autor vždy mluví jen o "dívce" a "mladíkovi". Jako důsledek zde vzniká jakýsi odstup od jejich aféry. Čtenář se pak stává voyeurem, jako by se zcela náhodou a bez vlastního přičinění nachomýtl lechtivé zápletce.
……2) Dále jsem se po celý příběh nemohla zbavit dojmu, že hra, o které se v něm mluví je z psychologického hlediska velice nepravděpodobná. Z vlastní zkušenosti vím, jak těžké je se přetvařovat - byť jen na chvíli. Nevěřím, že by se nadmíru stydlivá hlavní hrdinka dokázala v mžiku přeměnit na sprostou svůdnici. Já bych to nedokázala a to nejsem žádná puritánka.
……3) Mladíkovo jednání je mi také tak trochu záhadou. Přijde mi poněkud podezřelé, že by se pod vlivem hry dokázal oprostit od reality do té míry, že úplně zapomene na lásku ke své přítelkyni. Uznávám ale, že pravděpodobně existují povahy, které jsou schopné svůj charakter a myšlení podřizovat nastalé situaci. Slabé povahy.
……4) A konečně, nevěřím, že by se dívka ke konci příběhu v podstatě vůbec nebránila. Když ji mladík ponižoval, měl se v ní přece ozvat alespoň pud sebezáchovy, když už nic jiného, a dát jí povel k útěku. Je to přece instinkt na té nejprostší bázi.
……Přes veškeré své psychologické nesrovnalosti to byla právě psychologie, která mě na povídce nejvíce upoutala. Rozpor mezi vnímáním dívky a mladíka je naprosto evidentní. Dívka se snaží přiblížit prototypu ženy, který je podle její představy mladíkovi nejmilejší, zatímco on je stejným prototypem naprosto znechucen. Dívka ve hře nalézá jakési osvobození, oproštění od jejího stydlivého a citlivého nitra a mladík zjišťuje, že každá žena je ve své podstatě stejná. Prostopášná, drzá, lehká.
……poznámka na závěr: Nevím, zda je to způsobeno mým rozumovým dospíváním nebo množstvím knih, které jsem doposud přečetla, ale jako už několikrát předtím, i při čtení Falešného autostopu jsem byla schopná dopředu odhadnout, jak příběh dopadne. Zatím jsem si neudělala názor na to, jak na tuto skutečnost nahlížet. Mám mít radost, že jsem schopna zaznamenat nepatrné náznaky, které autor (ať už úmyslně nebo ne) mezi řádky zanechal, popřípadě předvídat jeho myšlenkové pochody? Nebo mám být naštvaná, že sama sebe nechtě připravuji o překvapení?
……Pokud jste zmíněnou povídku četli, dejte mi prosím vědět, co si o ní myslíte. Souhlasíte se mnou? Nebo máte dojem, že mi něco uteklo a proto spoustu věcí nechápu?
 


Comments

1 Marti | Web | 18. october 2012 at 18:05 | React

Dílo jsem nečetla, takže smysl mě to vůbec nedává xD

BTW: krásný blog :)

2 Thalia Contostavlos | Web | 18. october 2012 at 18:07 | React

[1]: I tak děkuji za přečtení ... možná to nebude dávat smysl ani těm, co to četli :D
Dík za pochvalu.

3 Den | Web | 18. october 2012 at 20:37 | React

Já bych to třeba zažít chtěl. Pamatovat si jak prolízám tou dělohou vidím poprvé ty tváře , světlo, jak jsou všichni ze mě tak vyčepraní. To musí být .. bombastické. Nemyslíš?

4 Vendy | Web | 27. october 2012 at 21:37 | React

Tohle jsem kdysi četla, už si to moc nepamatuju, ale mělo to myslím blbý konec... Trochu mi to připadlo ujetý, ale svět je plnej ujetých lidí.

5 ZdenekS | Email | 17. january 2017 at 17:49 | React

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na brownstone.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.