Stát si na svém

30. october 2012 at 20:37 | Thalia Contostavlos
Krátká povídka, kterou jsem napsala už kdysi minulý rok a včera jsem ji našla mezi starými papíry. Dnes jsem se odhodlala ji přepsat do počítače a tak vám ji sem dávám. Pokud najdete nějaké chyby, dejte mi vědět :) Jinak, ať se vám líbí.
Varování: žádné
Disclaimer: postavy nevlastním

.
……Četl jsem si zrovna knihu pojednávající o útocích na kmen Apačů, když se dole ozval domovní zvonek. Povzdechl jsem si, Wolfe byl na střeše ve sklenících a zaobíral se pravděpodobně přesazováním jeho nedávno zakoupených hybridů rodu Phalaenopsis zatímco Fritz pobíhal kdesi v dešti a lovil čínský česnek. Tohle bych měl možná objasnit, když jsme měli naposledy lososa v medovo-hořčičné omáčce s tekutými bramborami, Wolfovi se zdálo, že je ve zmíněné příloze příliš mnoho česneku. fritz mu odporoval s tím, že v bramborách jsou pouze tři stroužky česneku přesně podle receptu jeho babičky, a že to v žádném případě nehodlá měnit. Wolfe mu na oplátku sdělil, že pokud bude příště v bramborách česneku moc, nebude to vůbec jíst, a že má Fritz tudíž koupit nějaký jiný česnek, nehodlá-li ustoupit ze svých tří stroužků. Náš kuchař na to odsekl, že tedy sežene jiný česnek, aby se mohl i nadále držet receptu.
……Z celé této nezáviděníhodné situace jsem si odnesl jedno ponaučení, pokud se nikdy nechci dostat do situace, kdy budu muset celý zmrzlý pobíhat po New Yorku v únorovém dešti a shánět česnek, je lepší ze svých zásad čas od času ustoupit. Obzvláště jedná-li se o pana Wolfa.
……Když tedy zazvonil zvonek a já si s povzdechem uvědomil, že asi nikdo jiný než já neotevře, zvedl jsem své těžiště z křesla a seběhl dolů. Za dveřmi stál policejní inspektor Cramer v celé své kráse a mračil se.
……"Dobrého večera přeju," prohlásil jsem na uvítanou, ale zdvořilé odpovědi se mi nedostalo.
……"Sklapni, Archie," zavrčel místo toho a kysele se na mě zašklebil, "nemám náladu na tvoje žerty."
……Pokynul jsem mu tedy raději dovnitř, pomohl mu z kabátu a usadil ho v kanceláři.
……"Co se stalo?" zeptal jsem se, když jsem se také uvelebil.
……Cramer si povzdechl. "Gregson se stal."
……Zvedl jsem obočí, ale jeho větnou stavbu jsem raději nechal nepokoji. Jak se říká, není radno dráždit hada bosou nohou.
……"Co proved?" zeptal jsem se proto raději.
……"Díky svojí nevzdělanosti a imbecilitě rozjel vyšetřování vraždy pana Philla Carlsona, i když bylo nad slunce jasný, že spáchal sebevraždu. Byl to chudák - žena mu zemřela, děti ho zavrhly, v bance měl pětník a navíc mu před měsícem našli nádor. Sebevrah jak z učebnice a gregson vznesl důvodné podezření! Jenom kvůli tomu, že sebou ten chudák chvilku mlátil, když mu došel vzduch a způsobil si tím 'drobná poranění' na rukách."
……Ušklíbl jsem se. "A jaký vymyslel motiv?"
……Cramer rozhodil rukama. "Pomstu, zločin z vášně, nevím. Nějakou blbost, co mu v tom jeho malym mozečku dává smysl."
……Přikývl jsem. Samozřejmě, že existuje pár případů, kdy se díky nadměrné dychtivosti vyřešila vražda, někdy by se ale měla zakázat. Jak už jsem řekl, jsou chvíle, kdy je radno nechat si své názory pro sebe a ze svých zásad ustoupit.
.
 

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.