Blížíme se záhubě?

4. february 2013 at 18:07 | Thalia Contostavlos |  Author´s Note
……"Jenom, hned na začátek, aby mezi námi bylo jasno: nechci, abyste si v mých hodinách cokoliv četli, kreslili, psali, abyste si posílali jakékoli esemesky nebo psaníčka nebo dělali cokoliv jiného, co se netýká češtiny. Jediné, co můžete, je na mě zbožně koukat." --- Profesor na češtinu
.
……Dnes jsme v hodině literatury probírali postapokalyptické sci-fi. Pan profesor chtěl znát náš názor na otázku, které se knihy tohoto žánru nejčastěji věnují: spěje lidstvo do záhuby?
……Mezi mými spolužáky kolovala spousta různých názorů, se kterými jsem více nebo méně souhlasila, ale mě nejvíce zaujalo stanovisko zmíněného profesora. Citoval nějakou knihu, kterou nedávno četl a vyslovil myšlenku, že každá civilizace zanikla kvůli tomu, díky čemu vlastně původně vykvetla. Uváděl přitom příklad Starého Egypta, kde centralizovaný stát a velkolepá sláva neomezeně vládnoucího panovníka, který na každém rohu stavěl pyramidy, dopomohly nejprve říši k vzestupu a následně kvůli nákladné údržbě i k pádu.
……Tato teorie možná není bez chyby, ale s trochou představivosti se dá velice úspěšně aplikovat i na dnešní dobu. Vezměme si například Evropu - vyspělá civilizace, ve které se po celá staletí bojovalo za sociální stát a práva slabších. Nic se ovšem nesmí přehánět a dnes je díky slavnému a příliš drahému sociálnímu státu celá Evropa zadlužená. Ono brát neustále peníze odněkud, kde nejsou, zkrátka nejde do nekonečna.
.
……Co si myslíte vy o této teorii? Myslíte, že všechen náš pokrok a vše, čím se pyšníme, se může někdy v budoucnu stát naší zkázou? Nebo je to všechno pouhý nesmysl.
.
 


Comments

1 Vendy | Web | 8. february 2013 at 23:56 | React

S touto teorií víceméně souhlasím. Ostatně když se podíváš do minulosti, bylo více velkolepých říší než jen Egypt. Mezopotámie, starý Řím a Řecko, jejich sláva vzkvétala a pak upadla. Myslím, že jsme buď na vrcholu, nebo už jdeme pomalu dolů. Spíš bych řekla, že to druhé.
K sociálním státům a zadluženosti - tady bych řekla, že to není až tak jednoznačné a jednoduché. Nezapomeň na pažravost nadnárodních korporací, které jsou nenasytné a bezedné a mají pořád málo. On ten problém není ani tak se zadlužením, jako s nekřesťanskými lichvářskými úroky.
A rozhazováním státních peněz za předražené projekty kamarádíčkům do kapsy.
A protunelované banky a podniky. To není otázka sociálního státu (mimochodem, přiřadila bych k tomu i nadměrné dávky nepřizpůsobivým a podobným, protože tyhle dávky jsou nepřiměřené - takže ani tady se nedá mluvit o sociálním cítění, ale prapodivnému systému, který jedněm dává moc a druhým málo.)
Nejsem student, ani ekonom, ani odborník na tyto problémy, jen se dívám kolem, vidím, slyším a přemýšlím.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.