Dokonalý zločin

3. february 2013 at 20:57 | Thalia Contostavlos |  Author´s Note
……Na začátek přidávám upozornění: článek prosím berte s rezervou, je psán s nadsázkou, rozhodně si nemyslete, že podporuji vraždy a podobné ohavnosti. Jednou bych dokonce chtěla být kriminalistou a zločiny vyšetřovat ...
.
……Pokusy o dokonalý zločin jsou staré skoro jako lidstvo samo. Existuje velké množství knih, které se jím zabývají a všechny zároveň poukazují na to, že dokonalý zločin nebyl doposud spáchán nebo dokonce, že vůbec neexistuje. Můžete namítnout, že nevyřešených krádeží a vražd je nespočetně, ale ty jsou většinou považovány za dokonalé jen díky neschopnosti policie. Opravdová dokonalost se však skrývá v inteligenci zločince a jeho schopnosti zamotat svůj čin do takového labyrintu falešných důkazů a chybějících stop, kterým žádný vyšetřovatel neprojde. Výsledkem bloudění v takovém labyrintu je většinou křivé obvinění a odsouzení nevinného člověka nebo založení případu do kolonky Odložené případy.
……Dokonalým zločinem však není míněno to, že se nepodaří pachatele najít, ale to, že se vyplní původní úmysl zločince (Nebo mám říci Umělce?) obvinit ze svého skutku určitého člověka. Ještě dokonalejší by byla skutečnost, že je vrah všeobecně znám, ale nikdo mu nemůže dokázat jeho vinu, což je velice ponižující pro policii a nesnesitelné pro odsouzeného.
……Dalším omylem dokonalosti je zločin, o kterém se ani neví, že byl uskutečněn. Takový zločin, ale nepřináší Umělci žádné uspokojení. Chtělo by se vám například zachránit svět, aniž by o tom kdokoli věděl? Myslím, že ne. Takový Umělec prahne po slávě nebo po uznání. Proč by jinak byli vrazi natolik hákliví na popuzující články otištěné v novinách, ve kterých ho vyšetřovatelé naschvál vykreslují jako neschopného člověka, který si ani neuvědomuje rozsah a dopad svých činů? Umělci jsou velice hákliví na připomínky lidí a opravdu jim záleží na tom, co si o nich tito lidé myslí. Vyžadují hlavně respekt a obdiv. Pak jsou spokojení.
……Ano, někteří lidé opravdu vidí ve vraždách a jiných zločinech jistý díl umění. Náš Umělec každopádně. Je ovšem jisté, že vymyslet takový zločin, který by obstál před jakýmkoli policistou je velice obtížné, až nemožné. Proto se v dokonalých zločinech - speciálně ve vraždách - počítá s přílišnou domýšlivostí a otupělostí dnešních detektivů způsobenou nevynalézavostí a neprofesionálností dnešních zločinců a s jistou dávkou štěstí a náhody.
……Dalším základem dokonalého zločinu, který si mají lidé vyprávět po staletí je zajistit, aby se vražda či jejich série stala světoznámou a aby ji nic jiného nezastiňovalo. Pak je totiž zdánlivě dokonalá vražda naprosto bezcenná a i přes její promyšlenost se o ní bude mluvit nanejvýš jako o nevyřešeném případu mezi policejními veterány. Klíčů k nezapomenutelnosti vraždy je hned několik a ukázat si je můžeme na nejznámějším případu. Na případu člověka, který své oběti zabíjel v ulicích staré Anglie. Na případu Jacka Rozparovače.
……Profesionálové se neustále hádají, co zapříčinilo nesmrtelnost jeho případu. Já se přikláním k názoru, že na každé teorii je velký díl pravdy.
……Prvním klíčem je jméno - novinový titulek. Jen řekněte co vás zaujme víc - "Našla se další zohavená mrtvola!" a nebo "Jack Rozparovač znovu udeřil!" ? Věřím v druhou možnost.
……Druhým klíčem je prostředí. Ulice staré Anglie jsou o dost přitažlivější než nedaleký motel s dvěma pokoji a rezavým nápisem: "Motel Angelika" nebo podobným kýčem. Když čtete novinové články, po zádech vám přejede mráz při představě slabého svitu pouličních lamp, který proráží večerní mlhu. Jen si to představte: světlo dopadající na chladné ostří nože, oběť třesoucí se strachem při pohledu do útočníkovy tváře zahalené do bílého oparu. A teď upřímně - roztřesou se vám kolena při představě rozvrzaného kanape, oběti třesoucí se zimou kvůli rozbité klimatizaci a pohledu do tváře útočníka přes oblak prachu, který se zvedl z podlahy? Nejspíš ne.
……Dalším a nejspíš posledním klíčem je osobitost. Jack je známý hlavně díky svému rozparování. Náš Umělec si vyslouží slávu vypichováním očí a zasazováním do jejich důlků hrací kostky, převlíkáním mužských obětí za ženské nebo třeba uříznutím prstů u rukou a následným navlíknutím rukavic, i když je parné léto. Průměrný člověk si rozhodně nezapamatuje vraha, který vrazil kudlu do břicha své oběti a poté ji vhodil do řeky. To je prostě nuda a příliš běžná praxe.
……Každopádně nemůže nikdo s jistotou říci, zda nebyl dokonalý zločin spáchán, protože jestli se náhodou nepodařilo pravému vrahovi dosadit na svoje místo v chládku jinou osobu ví asi jen oni dva ...
.
 


Poll

Existuje dokonalá vražda?

Ano
Nemám ponětí
Ne

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.