Paradox demokracie

17. february 2013 at 17:30 | Thalia Contostavlos |  Author´s Note
......"Demokracie slušné lidi omezuje a neslušným dává možnost svobodně projevit svou neurvalost."
............--- Karel Čapek
.
……O demokracii jako takové už toho byla napsána spousta - co to demokracie vůbec je, k čemu je dobrá, jak ji udržovat a zda by náhodou nebylo lepší se jí jednou provždy zbavit. Já osobně toho sice o státních formách a politických zřízeních příliš nevím, ale jedno je mi jasné - nic na světě není dokonalé a vždy se najde něco, co by se dalo vylepšit.
……Demokracie jako vláda lidu bývá většinou definována svobodou obyvatelstva. Už zde se ovšem setkáváme s překážkou - svoboda jednoho člověka totiž není absolutní, nýbrž končí tam, kde svoboda druhého začíná. A právě na tomto poznatku je postaven princip různých pravidel a omezení, bez kterých se demokracie ani žádná jiná člověku známá státní forma (nepočítáme-li ovšem anarchismus, který ani v praxi fungovat nemůže) neobejde.
……A tak jsme i my, vcelku slušní lidé, ve výsledku omezováni všelijakými opatřeními, která se snaží zamezit nekalostem páchaným těmi okolo nás. Uvědomme si, že život bez různých zabezpečovacích protokolů, ochranných známek a bezpečnostních alarmů by byl o mnoho jednodušší, jen kdyby neexistovali jedinci, kteří nepozornosti či naivity druhých sprostě využívají.
……Jenže takový svět je utopický a naprosto nereálný - lidé jsou vypočítaví, drzí a jakékoli předpisy, které jim stojí v cestě, obcházejí. Tím se ovšem dostáváme k jádru věci: slušní lidé jsou omezováni pravidly tvořenými kvůli těm, co je nedodržují a ti neslušní užívají svobod těch, co si jich zaslouží.
……I přes to všechno si ovšem troufám říct, že v dnešní době - takové, jakou ji známe - neexistuje lepší a spravedlivější způsob řízení státu, než je právě demokracie.
 

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.