Policejní brutalita

2. february 2013 at 21:23 | Thalia Contostavlos
……Mám divnou náladu a tak se nedivte, že jsem napsala divnou povídku. Třeba v ní ale někdo přece najde zalíbení :D
Varování: m/m naznačený vztah
Disclaimer: postavy nevlastním

.
……"Copak se ti nezdá, Goodwine? Není to pro tebe dost gurmánský?" ozvalo se ode dveří malé výslechové místnosti, ve které jsem se zrovna zaobíral ofrňováním nad sendvičem se šunkou a vejci.
……Pokrčil jsem rameny. "Poživatelné by stačilo."
……Purley, který se se založenýma rukama opíral o dřevěné futro, se skřehotavě zasmál. "Jsi rozmazlenej."
……Vrhnul jsem po něm otrávený pohled. "Jdi se bodnout."
……Purley na mě naprosto nedospěle vyplázl jazyk a odporoučel se.
……Znechuceně jsem zaměřil svůj pohled zpět na sendvič. Jestli se tomu tedy tak dalo říkat, podle mého to byl jen kus tvrdého chleba s něčím neidentifikovatelným uvnitř. V hlavě se mi urodil skvělý nápad, a to, hodit zmiňovaný sendvič Purleymu na hlavu, ale ihned jsem si to rozmyslel. Za prvé to bylo příliš riskantní - mohli by mě pak hned zabásnout za útok na veřejného činitele - a za druhé to bylo až moc dětinské.
……Trhl jsem hlavou, když dveře, co ještě před chvílí okupoval Purley, hlasitě bouchly. Inspektor Cramer, který jimi nepochybně přišel, se teď nade mnou tyčil jako Eiffelovka nad Paříží či jako lev nad svou obětí.
……"Dobrý večer, pane inspektore. To byl přímo obdivuhodný příchod, to vám povím."
……K mému zklamání ho má poznámka nijak neovlivnila, to poručík Rowcliffe by už dávno koktal. Zkusil jsem to tedy ještě jednou: "Podívejte se, jestli se tady na mě hodláte vytahovat, tak si to rovnou odpusťte. Znáte mě, jsem příliš tvrdej oříšek i pro vás."
……To ho pravděpodobně pobavilo, protože se nepatrně pousmál. Stále ovšem nic neříkal.
……"Kde máte doutník? Víte, myslím, že byste ho měl mít pořád s sebou, lidi by vás bez něj nemuseli poznat."
……Povzdechl si. "To stačí, Goodwine. Svých pár minut slávy sis užil. Teď zase budu mluvit já-"
……Zarazil jsem ho pozdviženou rukou. "Počkat, počkat. Jestli zase hodláte mít ten svůj monolog na téma zadržování důkazního materiálu a napomáhání vraždě, donesu si pohodlnější židli a něco poživatelného k jídlu. Tahle věc se opravdu nedá jíst."
……"Goodwine, podívej-"
……Zavrtěl jsem hlavou. "Myslím to vážně, ten sendvič je asi tři týdny starej a tahle plastová židle je vysoce nepříjemná. Dřevěněj mi nohy. Myslím, že by se to dalo klasifikovat jako policejní brutalita, nemyslíte? Řekl bych, že ano. Něco, na způsob středověkých výslechových metod."
……"Goodwine."
……"Podívejte, mě nevadí nějaká ta facka. Většina těch grázlů si to zaslouží, a pokud vám to pomůže dostat přiznání k vraždě, proč ne. Ale týrání hladem? To je ubohý i na vás."
……"Goodwine."
……"Já si o policajtech vlastně nikdy nic dobrýho nemyslel. Většina z vás to má v hlavě tak nezabydlený, jak to navenek vypadá-"
……"Goodwine."
……Vzdal jsem to. Dneska ho asi nenaštvu. "Víte moc dobře, že vám nic neřeknu. Proč se teda pořád dokola snažíte?"
……Cramer se pobaveně pousmál. "Třeba pořád doufám, že z tebe přece jenom něco vytřískám."
……Zavrtěl jsem hlavou. "Se vší úctou, tak dutej nejste ani vy. Máte něco za lubem, já vám to vidím na očích, jenom ještě nevím co."
……Hned jak jsem to dořekl, policejnímu inspektorovi se v očích opravdu něco zalesklo. Vypadal odhodlaně, až skoro predátorsky. Předpokládal jsem, že tohle je jeho klasický výraz hrůzostrašného vyšetřovatele, pod kterým se už tolik delikventů sesypalo a přiznalo k vraždě. Na mě to ale nijak zvlášť nepůsobilo, naopak jsem pojal ještě větší podezření, než předtím.
……"Mám návrh," řekl najednou a postavil se, "půjdeme si sednout nahoru ke mně do kanceláře a promluvíme si tam. Mezi čtyřma očima."
……Rozhlédl jsem se kolem sebe. "Máte snad dojem, že tady je těch očí víc?"
……Zasmál se. "Očí možná ne, ale tady mají i stěny uši. Pojď nahoru, promluvíme si."
……Zakoulel jsem očima, abych zakryl svou zvědavost a zvedl se ze židle. "Až po vás, pane inspektore."
……Vystoupali jsme po několika schodech, minuli kancelář zástupce policejního ředitele a zastavili se přede dveřmi s nápisem Inspektor L.T. Cramer. Počkal jsem, až je otevře a pak za ním vstoupil dovnitř. Neměl jsem ani čas se zorientovat, než mě surově přimáčkl zpátky na dveře a chytil mi zápěstí. Byl jsem tak v šoku, že jsem se ani nebránil. K sobě jsem přišel až ve chvíli, kdy jsem na svých rtech ucítil ty jeho. Musím uznat, že toto dodávalo termínu policejní brutalita zcela jiný význam.
……Odstrčil jsem ho od sebe. "Co to k čertu děláte?"
……On neodpověděl, jen mi dál držel zápěstí a přerývavě dýchal, oči upřené na zem.
……To mě trochu zarazilo, jeho silácké gesto jakoby se tím ztratilo v překladu. Zvedl jsem naše spojené ruce k jeho obličeji a přívětivě se usmál. "Víte, že jsem mnohem silnější, než vy? Nebude mi dělat žádný problém složit vás na zem a zdrhnout odsud."
……Zvedl ke mně oči. "Tak proč jsi to už dávno neudělal?" Jeho hlas zněl chraplavě, jako by strávil posledních několik hodin neustálým křičením.
……Pokrčil jsem rameny. "Nevím, asi jsem zvědavý, co bude dál."
……"Co bude dál?"
……Přikývl jsem. "Samozřejmě, nečekáte doufám, že to teď nechám všechno plavat."
……Cramer tiše zaúpěl: "No nazdar."
……Zazubil jsem se na něj. "Zdar. Můžete mi teď pustit ty ruce? Nerad bych vás k tomu nutil násilím."
……Zápěstí jsem měl v mžiku volná a já se hned cítil mnohem sebejistěji. Chytil jsem inspektora za boky a přitáhl si ho trochu blíž. "Tak teď bych rád slyšel, co vás to popadlo. Myslel jsem, že ve službě nesmíte pít."
……Zavrtěl hlavou. "Nepil jsem. Jsem jenom trochu přetažený, čtyřicet hodin jsem nespal."
……Zamračil jsem se na něj. Taková doba beze spánku by mě pravděpodobně zabila. A tak jsem mu to taky řekl. Zasmál se a já nemohl jinak, než mu úsměv vrátit.
.
……Leželi jsme oba na zemi v jeho kanceláři, celí upocení a zadýchaní. Cramer - nebo Thomas, jak chcete - se najednou chraplavě rozesmál. "Tohle je tak absurdní."
……Přikývl jsem, i když mi bylo jasné, že s hlavou na mé hrudi mě nemůže vidět.
……On nejistě pokračoval: "Tak absurdní, že bych si to někdy rád zopakoval."
……Teď byla řada na mně, abych se zasmál. Praštil mě pěstí do břicha a já hned přestal. Opravdu, policejní brutalita.
 


Poll

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.