Atomová

1. july 2013 at 16:43 | Thalia Contostavlos
......Jedna kraťoulinkatá povídka, kterou jsem psala ještě před maturitou o fyzikálním semináři. Myslím, že mě dorazila všechna ta teorie z atomové fyziky. Doufám, že se bude páčiť :D
Disclaimer: postavy nevlastním
Varování: žádná (krom naprosto ubohého pokusu o humor)
.
…..."Blbost," zabručel jsem a odložil magazín nedělních Timesů. Četl jsem si zrovna ve vědecké sekci a to, co jsem tam objevil, mě nadzvedlo.
……Wolfe se na mě podíval s lehce pozdviženým obočím. "Co jste se dozvěděl, Archie?"
……"Že jsem vlastně vzduch. A to nikoli obrazně."
……"Mohl byste to nějak rozvést? Nemám ponětí, o čem mluvíte a to mne znepokojuje. Normálně nejsem v obraze jen, když mluvíte o ženách nebo o sportu. Máte depresi?"
……Protočil jsem panenky. "Nemám, ale budu mít. Nějaký rádoby vědec - prý atomový fyzik, ať je to cokoli - tvrdí, že veškerá hmota je vlastně z většiny vzduch. Atomy, ze kterých se skládáme, totiž nejsou nějaké kuličky, jak si všichni kdysi mysleli, ale vlastně se skládají z malých částeček, které kolem sebe obíhají. Vzduch! Věřil byste tomu? Z toho plyne, že když po mě někdo vystřelí, ta kulka je vlastně z většiny vzduch, takže by mi vůbec neměla ublížit, pravda? Proč jsem teda loni zkejsnul tři týdny v nemocnici s kusem olova v rameni?"
……"Archie," zakabonil se Wolfe, "uklidněte se. Ten pán to má jistě nějak vědecky podloženo, jinak by nic takového přece nepublikoval."
……Pokrčil jsem rameny. "Asi jo, před dvěma lety dostal za svůj 'kvantově mechanický model atomu' dokonce i Nobelovku."
……Wolfe se usmál, což v jeho případě znamenalo, že zvedl koutky svých úst o celé čtyři milimetry, chvíli to tak udržel a pak je zase spustil. "Vidíte, Archie, na světě ještě existuje mnoho věci, které nelze snadno vysvětlit nebo dokázat a lidé jako vy je tudíž nemají schopnost pochopit."
……"Lidé jako já? Myslíte nevědce? Negénie? Nebo pitomce?" řekl jsem, aniž bych to myslel přespříliš vážně. Byl jsem jenom vytočený, nikoli hloupý.
……"Ne, myslím lidi, kteří odmítají přijmout cokoli, co si nemohou na vlastní oči ověřit nebo osahat. Nemáte dostatečně otevřenou mysl."
……Zazubil jsem se na něj. "To aby mi z ní nic neuteklo. Víte, když nad tím tak přemýšlím, je mi vlastně jedno, z čeho se skládám. Hlavně, že to všechno drží pohromadě." zakončil jsem své rozjímání, otočil na další stránku magazínu a jal se otevírat svou mysl.
.

......Já mám tedy fyziku opravdu ráda, ale její atomová část nejspíš nemá ráda mě. Přiznejte se, kdo je na tom stejně? :D
 

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.