Já a slash povídky

23. july 2013 at 0:06 | Thalia Contostavlos |  Author´s Note
……Nebudu tu zbytečně rozebírat, co to slash je, protože takových článků je spousta a pokud mám být upřímná, nehodlám vás vzdělávat :) O čem tu chci dnes psát je, proč mám slash ráda, jak ho (neúspěšně) píšu a jaké dvojice páruji.
……Nejprve proč mám slash ráda. Odjakživa mě přitahovaly nevšední a exotické věci, často jsem šla proti proudu (nikoli záměrně, ale povahou) a ráda jsem se zajímala o věci, kteří ostatní odsuzují. Navíc jsem donedávna měla jakousi "krizi sexuality", které jsem se věnovala TADY a téma vztahu dvou mužů mě prostě a jednoduše přitahovalo. Ráda zkoumám dynamiku onoho vztahu (a přiznejme si to, většina slash povídek je naprosto nereálných ať už z hlediska vztahového nebo lidského), chování jednotlivých aktérů a často i reakce okolí (pokud se jim autor povídky věnuje). Uznávám, že to beru malinko z psychologického (nebo chcete-li vědeckého) hlediska, ale já už jsem taková. To víte, budoucí kriminalistka, ve všem hledá záhadu na rozluštění. Posledním (i když malicherným) důvodem jsou typické Mary Sue povídky, kdy se autorka vtěluje to ženské postavy (která je samozřejmě naprosto dokonalá, hezká, často sarkastická a nepochopená s těžkým životním osudem) a zákonitě tím z jakkoli dobrého nápadu na povídku udělá nesmyslný paskvil. Tyto povídky mě odrazují od valné většiny nynějšího fanfiction a dobré poloviny autorských povídek.
……Dále jak slash píšu. Nebudu tu vyprávět, jak mačkám tlačítka na klávesnici (i když by to jistě bylo velmi zajímavé a poučné), nýbrž vlastnímu obsahu. Bohužel jsem zjistila, že většina mých preferovaných párování nejsou mezi ostatními pisálky příliš oblíbená (zase to plutí proti proudu) a tudíž se logicky snažím psát o dvojicích, které nemají příliš příležitostí se spolu ehm … intimně seznámit. Většinou dodržuji jistou strukturu (každá postava má nějaké charakteristické vlastnost, zvyky, názory a podobně, které je třeba do povídky zakomponovat), které se zuby nehty držím. Nejsem velkým fanouškem tzv. OOC povídek (out of character), kdy se postavy vůbec nechovají tak, jako v originále. Zastávám názor, že pokud změníte jména postav a čtenáři nepoznají, kdo v původním příběhu vystupoval, napsali jste špatnou povídku (proto jsem to také někdy nevyzkoušela, nechci se dozvědět, že píšu špatné povídky). Jak jsme psala již v úvodu, nepíšu slash příliš úspěšně … zatím ve skoro všem jsou jen náznaky vztahu mezi dvěma muži, kromě snad jedné jediné povídky, kterou najdete TADY.
……Dále rozvedu má oblíbená párování.
……Archie Goodwin/inspektor Cramer
……Této dvojici se věnuju ze všech nejvíce (i když ji naprosto nikdo nezná). Pochází původem z knih amerického spisovatele Rexe Stouta a já si je bez dovolení vypůjčila :) Jak jsem řekla, zatím píšu jen jakési náznaky vztahu, ale líbí se mi dynamika mezi oběma pány (tato dynamika se ale vyskytuje už i v původních knihách). Pokud si o nich chcete něco přečíst, v rubrice Stories je příběhů hodně (nenápadná reklama).
……John Watson/inspektor Lestrade
……Tato dvojice je mnohem známější (pochází z britské moderní verze Sherlocka Holmese, BBC série Sherlock), ovšem není zas tak často párovaná. Autoři povídek spíše spojují Sherlocka s Johnem, ale já to v té moderní verzi prostě nevidím. Sherlock je jako přerostlé dítě a já si neumím představit vojáka, kterého by romanticky zajímal.
……Sherlock Holmes/doktor Watson
……Ano, zní to divně, ale ve verzi televize Granada (kde Holmese hraje Jeremy Brett) si doktora Watsona neumím představit s nikým jiným, než právě s Holmesem. Doufám, že tuhle volbu nemusím ospravedlňovat.
……L.J.Gibbs/Tony DiNozzo
……Námořní vyšetřovací služba z americké televize. Líbí se mi dynamika tohoto páru (Tony je takový třídní klaun a Gibbs je … no prostě Gibbs). Ráda zde zkoumám možnost obrácené dominance, kdy se Gibbs dokáže také projevit jako člověk, který občas potřebuje pomoc … nebo alespoň jenom jako člověk :)
……Gordon Ramsay/Joe Bastianich
……Tohle bude znít trochu úchylně, protože se jedná o opravdové lidi a ne jen výplody něčí fantazie. Zkuste mě ale nesoudit drazí přátelé, každý máme nějaké to nechutné tajemstvíčko :D Oba zmínění jsou z americké verze MasterChefa a já si je okamžitě zamilovala (tak to není tak docela pravda, původně jsem se totiž dívala na MasterChef Italia, kde dělá Joe porotce a tam jsem si ho zamilovala, poté jsem přesedlala na americkou verzi a ke Gordonovi jsem si musela najít cestičku :) ale no asi tak ...
……Další páry už jen tak vyjmenuju, protože pro mě nejsou až tak důležité.
……Robert Dawney Junior/Jude Law
……Truman Capote/Alvin Dewey
……občas Hercule Poirot/inspektor Japp (ale to spíš jen platonicky)
……Jeremy Brett/Edward Harwicke
……Harry Potter/Draco Malfoy
……Mac Taylor/Don Flack
……Jason Hawes/Grant Wilson
……Jack Sparrow/William Turner
……Více mě momentálně nenapadá, ale možná sem postupem času něco přidám. Pokud se vám bude chtít, můžete se svěřit s vaší zkušeností s povídkami se slash tématikou :)
.
 


Comments

1 Molly | Web | 23. july 2013 at 9:24 | React

Gayové mě zrovna nerajcujou a musím říct, že ten Hercule Poirot mě vážně rozesmál :D Dala bych ho dohromady spíš se Super Mariem... Ale ne, je to docela zajímavý. Takovou povídku bych si (i možná) přečetla. Dokud bych si to nezačala opravdu živě představovat.

2 Thalia Contostavlos | Email | Web | 23. july 2013 at 9:37 | React

[1]: Pravda je, že já nepíšu explicitně. Teoreticky si člověk může představovat kluka s holkou. Já jsem nejdříve byla taky znechucená, ale pomaloučku jsem si k tomu našla cestičku. Největší plus je pro mě absence Mary Sue :)

3 a2l | Email | Web | 23. july 2013 at 18:15 | React

Také jsem vždycky šla "proti proudu", ale pak jsem si založila blog a zjistila jsem, že vlastně proti proudu vůbec nejdu :D Já také nejsem takový fanoušek OOC povídek, jenže někdy se tomu prostě vyhnout nedá. Každopádně, když je tam jen mírně poupravený charakter, tak mi to ani tak nevadí, než jako by se z nějakého Bronyho stal chladnokrevný vrah :)) A musím říct, že většinu tvých oblíbených párů opravdu neznám, ačkoli s některými jsem dobře obeznámena (viz. Draco/Harry) :D Moc pěkný článek, a měla bych menší dotaz: Jaký byl Tvůj první Slash-pairing? Ale pokud nechceš, tak neodpovídej, to já jen jsem zase na něco zvědavá ;D

4 Thalia Contostavlos | Email | Web | 23. july 2013 at 18:50 | React

[3]: Já si myslím, že můj úplně první byl právě Archie a Cramer. Zamilovala jsem se do knih Rexe Stouta a začala vyhledávat cokoli se jich týkalo. Po shlédnutí filmů z řady Nero Wolfe Mysteries, jsem si oblíbila interakce zmiňovaného páru a hledala fanfiction, které by se jejich přátelství věnovalo. Místo toho jsem našla slash (většinou Archie/kdokoli jiný jenom ne Cramer) ...  ale pár se jich taky našlo (asi tak šest nebo sedm povídek na celém internetu) ... vzhledem k tomu, že jich bylo málo, jsem se rozhodla to napravit, založila jsem si blog a začala své povídky zveřejňovat :)

5 a2l | Email | Web | 24. july 2013 at 16:16 | React

[4]: Tak to je dost dobrej důvod, proč si založit blog :) Rozšířit pairing, který skoro nespatřil světlo internetu, je super nápad ;) Díky moc za odpověď :)

6 Neriah | Web | 27. july 2013 at 15:43 | React

Slash jsem dřív hodně vyhledávala, ale jen na postavy z Harryho Pottera. Většinou páry HP/SS, HP/DM.. Máloco jsem si ale oblíbila nebo jsem neměla štěstí na dobré povídky... Teď už ho tolik nečtu, ale když náhodou na nějakou povídku narazím, potěší mě to a přečtu si ji :)

7 Tom | Web | 6. november 2014 at 17:11 | React

Zajímavý blog, fakt.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.