Jak se čte kniha

19. april 2014 at 21:49 | Thalia Contostavlos |  Author´s Note
......Nebudu vám tu teď předstírat, jak moc sečtělá jsem a rozhodně nebudu odhadovat na kolik procent jsem knihomolem, ale ráda bych se s vámi z pohledu nadšeného čtenáře podělila o to, jak se čte kniha. Netvrdím, že to, co tu teď popíši je jediný možný (nedejbože správný) způsob, jak se tato kratochvíle dá provozovat, ale podle mého názoru je to způsob častý.
......Prvním setkáním s knížkou je ve většině případu oční kontakt mezi čtenářem a obálkou. V tomto okamžiku může během několika setin sekundy vzniknout láska nebo naopak naprostý nezájem. Pokud jde o mne, odpuzují mě komixově barevné obálky, kýčovité romantické scény objímajících se milenců nebo například lesklé obaly se semišovými místy. Myslím, že v jednoduchosti a výstižnosti je krása.
......Druhé rande se většinou odehrává nad krátkým shrnutím celé knihy. Zde se čtenář dozví, o čem vlastně kniha je a zda ho opravdu bude zajímat tak, jak obálka napovídala. Často jsou mu také vnucená doporučení různých novin či literárních kritiků, které ho absolutně nezajímají a akorát ruší pozornost. Klíčová slova, která mne osobně zajímají jsou: ženská hlavní hrdinka, láska, upír, špatný konec a podobná zaklínadla, kterým se obloukem vyhýbám.
......Ve chvíli, kdy čtenář přežil druhou schůzku, může si knížku pozvat k sobě domů (pokud to tedy není zlatokopka, kterou si nemůžete dovolit). Nejlepší je jít na to pomalu, nic neuspěchat, protože jakmile jednou začnete, nepustí vás. Proto si běžte uvařit čaj, najezte se, dojděte se vyčůrat a teprve poté se do knížky pusťte. Pokud jste si totiž dobře vybrali, odtrhnete se až za čtyřiadvacet hodin jen abyste zjistili, že vás vykradli, vyhodili, vydědili a ta orchidej, která se tolik líbila vaší mámě zvadla.
......Některé knížky jsou ale takového ražení (či náročnost), že je třeba si je opatrně dávkovat. Taková kniha se dá pohodlně číst klidně i měsíc a vůbec jí to neubere na kráse. Ba naopak, dlouhodobé vztahy jsou někdy kouzelnější než vztahy na jednu noc. Ve stejné kategorii jsou knihy, které vás svedou rovnou do manželství - čtete je opakovaně, několikrát za život a nikdy nemáte dost.
......Občas se bohužel stane, že se vaše láska na všech vašich rande přetvařovala a když se do ní doma pustíte, jste znudění nebo dokonce znechucení. V takových případech vám radím ji nechat ležet na posteli rozdělanou, a to do té doby, než se vám buď změní vkus (nepravděpodobné) nebo nasbíráte dostatek sil na to, založit ji do knihovny a zapomenout na nepovedený vztah.
......V závěru se musím přiznat, že jsem opravdu jeden z těch lidí, co čtou knihy stejným způsobem, jakým plnoštíhlé slečny dodržují dietu: dám si ještě jednu kapitolu a pak půjdu spát/vyluxuju/dojedu nakoupit/umyju okna/udělám jakoukoli jinou neodkladnou činnost. Jedna z knih, se kterou jsem se "oženila" je krom sérií od Conana Doyla, Agathy Christie a Rexe Souta, román Saturnin od Zdeňka Jirotky. Vlastně je to můj nejdelší a nejzdravější vztah.
......V realitě jsou na světě pouze dvě knihy, které jsem nedokázala překousat a obě tyto knihy patřily do povinné četby: životopis Lídy Baarové (nic proti té madam, ale já prostě nemám ráda životopisy ... do čtenářského deníku jsem si něco vymyslela) a Bible (nejsem věřící a horko těžko jsem prolezla stvořením světa, než jsem knihu zase odložila). A jak jste na tom vy, přečtete knihu jedním dechem nebo si ji vychutnáváte po douškách? Jste pod pantoflem nebo máte pouze vztahy na jednu noc? A stalo se vám někdy, že jste knihu opustili ještě než jste ji dočetli?
 


Comments

1 Angie | Web | 19. april 2014 at 23:29 | React

Teda, musím říct, že přirovnání četby knihy ke vztahům je naprosto perfektní. Výborný nápad, skvěle napsáno. Samozřejmě,  že jsem se v mnohém (ne-li všem) poznala. Spíš ve všem, přiznám se:D
Vztah na jednu noc, manželství, první i druhé rande, většinou je to takto. Občas, když knihy nehledám v knihkupectví, resp. někde fyzicky, ale na internetu, se první rande přehodí s druhým.

Občas knihu chci přečíst co nejdřív, jindy to dávkuju, záleží na knize (a na času). Každopádně už se mi taky stalo, že jsem knihu nedočetla, protože jsem prostě už nemohla pokračovat, takový podivný odpor to byl, že to nešlo. U tebe dvě knihy, u mě jich bylo o něco víc. Ale už dlouho mám dobrou ruku při výběru, většina knih, které si vyberu, mě nadchne.

2 Ann Taylor | Web | 20. april 2014 at 9:38 | React

Ha, tak tohle je perfektní článek :D A musím říct, že to čtu jako ty. Akorát tu Bibli jsem přečetla - jak dětskou tak normální, ale moc mi toho v paměti neuvázlo. Jen když mi přijde kniha špatná a mám ji rozečtenou, tak ji nakonec stejně dodělám, jen ji nezaložím do knihovny, ale prodám. Ona může obelhávat někoho jiného a já mám na lepší :D

3 Kitty | Email | Web | 21. april 2014 at 22:18 | React

Celý život jsem hodně četla. Teď už jen v poslední době. Mám jich pár rozečtených a konzumuju podle chuti. Velmi doporučované dva díly 50 odstínů šedi jsem první nedočetla a druhou raději vrátila. Svoje dřívější knížky jsem se rozhodla rozposílat "knihobusem" a už jich tak pár odjelo v balíčcích. Takže knihomolům uzmu krásnou knížku těsně před kusadly a odešlu jinam. Tam je přečtena a zase přeposlána. My vlastně knihomolům krademe knížky před kusadly.
Jo bibli jsem četla, ale došla jsem až k úpravám modlicích místností a finýto. To mě odradilo. Jestli jsou dál zajímavá místa nauky o křesťanství nevím. Barvy draperií mě nikdy moc nezajímaly.
Článek se ti ale podařil. Nějak tak to v praxi máme všichni - milovníci knih...

4 Enitas | Web | 23. april 2014 at 21:30 | React

Když mě kniha chytne, tak prostě čtu, čtu a čtu. Jaksi pak nevnímám okolí, nesnažím se ji nějak šetřit, prostě čtu. :D Ale taková povinná četba je peklo. Bibli jsem taky nedala.. ještě, že máme ten internet.
A dřív jsem brala knihu jako něco strašně posvátného, kam jsem nemohla udělat ani čárku. Teď čtu Nesnesitelnou lehkost bytí od Kundery a prostě si zajímavé myšlenky tužkou podtrhávám, abych si je pak mohla opsat. Dřív bych to asi nedala, ale je to vlastně fajn a dost výhodné. :)
Jinak článek se ti fakt povedl, hah. :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.