Tóny písně

24. april 2014 at 19:25 | Thalia Contostavlos
......Krátká povídka na téma týdne, tentokrát ze světa Viktoriánské Anglie a Sherlocka Holmese. Snad se vám příběh bude líbit a bude vám stát za krátký kometář :)
Disclaimer: postavy nevlastním
Varování: žádné
.

.
......Bylo už pozdě večer, když jsem toho listopadového dne vyšel ze své ordinace na Harley Street a zamířil domů. Nemohu říci, že by počasí kdovíjak svědčilo dlouhé procházce Londýnem, bylo chladno, mrholilo a já musel neustále napínat oči, abych prohlédl hustou mlhu, přesto jsem však ignoroval řadu fiakrů stojících na hlavní ulici a rozhodl se jít pěšky. Vozem bych totiž dorazil do Baker Street až příliš rychle a nestihl bych si po náročném dni utřídit myšlenky.
......Jako zkušený armádní doktor a v posledních letech i praktický lékař, vám mohu říci, že smrt mladého člověka je ta nejtěžší, se kterou se muž medicíny může setkat. Vědomí toho, že mladý pacient, který vám právě vydechl naposledy, by mohl být ještě toliko užitečný kdyby jen žil o trochu déle, je zdrcující a nutí vás přemýšlet nad tím, k čemu vlastně svou praxi provozujete.
......Holmes by mi jistě řekl, že jsem příliš sentimentální a měl bych nad všemi těmi promarněnými životy přestat přemýšlet, ale já mám dojem, že nějaký zármutek mladému Jamesu Connighanovi dlužím. Nikdy jsem se nestal vojákem, kterému by každá další smrt přišla čím dál tím méně podstatná. Ano, nejdříve se jedná a až poté se přemýšlí, ale to neznamená, že vám to nemůže být líto. Stejně tak je to u doktorů, co na tom, že naše porozumění nemocem jako je influenza se od středověku neuvěřitelně zlepšilo, ve chvíli, kdy pacient nevyhledá naši pomoc včas, je veškerá naše snaha zbytečná.
......Povzdechl jsem si. Po dlouhých dvaceti minutách svižné chůze jsem konečně zabočil do Baker Street a vydal se směrem k 221b, obávajíc se toho, v jakém rozpoložení svého nejlepšího přítele najdu. Minulý měsíc, když jsem ztratil těhotnou pacientku i s nenarozeným dítětem, byl totiž Holmes v tak rozverné náladě, že jsem místo klidného večera nad knihou a se sklenicí brandy v ruce, šel raději spát, abych se vyhnul Holmesově nadšenému vyprávění o trestech smrti v Afrických zemích.
......Byl jsem asi patnáct yardů od našeho bytu, když jsem zaslechl tklivý tón houslí linoucí se z pootevřeného okna našeho obývacího pokoje. Na chvíli jsem se zastavil a poslouchal. Píseň, kterou můj drahý přítel hrál, jsem nerozpoznal jako žádnou ze skladeb, které jsem měl to potěšení slyšet na Londýnských koncertech a je docela dobře možné, že ji Holmes sám složil. Ačkoli hudbě jako takové příliš nerozumím, melodie vznikající pod schopnými prsty mého spolubydlícího, mne zasáhla. Zalykající se tóny smutné melodie mi paradoxně vylepšily náladu a já se znovu rozešel.
......Když jsem vstoupil do našeho obývacího pokoje, zavalilo mne teplo z kachlového krbu a já na chvíli zapomněl na všechna svá trable. Holmes stál u okna, oči přimhouřené soustředěním, housle pod bradou a spokojený výraz ve tváři. Svlékl jsem si svrchník, nalil si sklenku svého oblíbeného brandy a s nově naštopovanou dýmkou jsem se usadil na pohovku. Můj přítel mi věnoval vzácný úsměv a já zavřel oči, rozhodnut užít si pomalou melodii rozléhající se deštivým večerem.
......O dobrou půl hodinu později, brandy vypité a dýmka napůl vykouřená, Holmes odložil své Stradivárky a usadil se vedle mne.
......"Doufám, že jste opět nepropadl své romantické povaze, drahý Watsone."
......Zasmál jsem se, ale neobtěžoval jsem se s verbální odpovědí. Holmes mohl z mého výrazu beztak vydedukovat, cokoli potřeboval. S trochou štěstí i to, jak mi tóny jeho písně pomohly zbavit se šedavého splínu, který mi od samého poledne seděl na duši. Něco takového bych totiž nedokázal vyslovit nahlas, jsme přeci Angličané.
 


Comments

1 Verouš | Web | 24. april 2014 at 20:01 | React

Musím říct, že se ti to povedlo. :) I když na takovýhle povídky nejsem, musela jsem to dočíst do konce. :)

2 Thalia Contostavlos | Email | Web | 24. april 2014 at 20:03 | React

[1]: Děkuju, já paradoxně na takovéto povídky taky moc nejsem :D

3 ani | 24. april 2014 at 20:20 | React

juu :) velmi pěkné. ;)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.