Autorský styl

7. may 2014 at 12:23 | Thalia Contostavlos |  Author´s Note
......Uvažovali jste někdy nad tím, zda máte utvořený svůj vlastní spisovatelský styl? Zda by byli vaši pravidelní čtenáři schopni rozpoznat váš článek, aniž byste ho museli podepisovat? Nebo snad máte dojem, že se váš styl každým dnem mění, jako by článek pokaždé psala jiná osoba? Já osobně bych si ráda myslela, že má větná skladba, bohatá slovní zásoba, třeskutě vtipné poznámky a nenuceně sžíravá ironie dávají za vznik mému vlastnímu osobitému a rozpoznatelnému autorskému stylu, ale to je pravděpodobně pouze zbožné přání.
......Když se to totiž vezme kolem a kolem, na světě není příliš mnoho spisovatelů, které by bylo možné identifikovat čistě jen na základě jejich stylu, a to z jednoho velice prostého důvodu, styl je vlastně velice komplexní a snadno ovlivnitelná záležitost. Jednotlivé způsoby psaní se mohou lišit v těch nejmenších nuancích, což velice snižuje pravděpodobnost, že jeden autor bude mít styl tak odlišní ode všech ostatních, že se stane nenapodobitelným (pokud chcete znát můj názor, takový styl je poté podle mne také nečitelný).
......Pokud však už někdo vlastním stylem disponuje (uznávám, že z hlediska logiky má vlastní styl každý pisálek, ale styl "měním-se-rychleji-než-ponožky" odmítám počítat), musíme ještě vzít v úvahu vnější faktory. Zkoušeli jste například někdy napsat radostnou scénu plnou slunečního svitu a romantického cvrlikání ve chvíli, kdy vám nebylo zrovna do skoku? Pomineme-li fakt, že z psychologického hlediska vám to pravděpodobně prospěje, je třeba podotknout, že takové snažení je zbytečné (neříkám, že je nemožné napsat takovou scénu úspěšně navzdory veškerým chmurům, ale je pravděpodobnější, že vyplodíte zahořklý odstavec o tom, jaké bylo příšerné vedro a jak vás rušily hlasité skřeky opodál stojících milenců) a vaše literární dílko skončí v koši. Tento příklad budiž důkazem, že vlivy jako je nálada, počasí, kvalita spánku, situace ve spisovatelově okolí či počet knedlíků k obědu jsou nezanedbatelné faktory do jisté míry ovlivňující jeho autorský styl.
......A z čeho všeho že se ten styl vlastně skládá? Krátkou odpovědí je "ze všeho". Tu dlouhou vám tu trošku rozepíšu. Když se zbavíme veškerých vnějších vlivů, které jsem tu popsala, zůstane nám stále velké množství kategorií podle kterých se dají jednotlivé styly určovat, řadit a třídit.
......Formátování je asi jednou z prvních věcí, kterých si všimnete. Jak celý text vlastně vypadá? Odděluje autor odstavce? Pokud ano, odráží je? Píše na začátku věty velké písmeno? Používá vůbec věty nebo zaznamenává jen plynulý tok myšlenek? Jaký font písma používá?
......Nápady a témata. Píše autor o kontroverzních myšlenkách? Věnuje se spíše pravděpodobným nebo téměř nemožným situacím? Zabředá do neznámých vod plných fantaskních nápadů a nebo se plácá v rybníčku romatniky a cukrkandlu? Snaží se o realistické podání nebo má dojem, že logická pravidla a matematické pravděpodobnosti nemají v literatuře co dělat?
......Smysluplnost a logická návaznost textu. Dávají jednotlivé věty či myšlenky smysl v celém kontextu? Nabírají události logický spád? Nebo si snad hlavní hrdina vybírá Vánoční stromeček až poté, co ho ozdobí? Nevynechává snad nějaké události pod falešným dojmem, že čtenář umí číst myšlenky? Nebo nevysvětluje naopak i ty sebemenší detaily pod občas-falešným dojmem, že čtenář je idiot?
......Gramatika a pravopis. Vypadá text jako by snad autor spolkl pravidla českého pravopisu nebo je pojat spíše volnou formou? Musí se čtenář u každého třetího slova zastavit a kroutit hlavou nad hrubými chybami nebo se snad setkává s tak dlouhými větami, že když dojde na konec, marně tápe po tom, co bylo na začátku?
......Jazyk a slovní zásoba. Používá autor jen zaběhnutá slovní spojení nebo se snaží o neotřelé kombinace? Používá nějaká nářečí? Cizí slova? Archaismy? Historismy? Anglikanismy? Stupidismy? Dozví se čtenář nějaké nové termíny nebo má spíš pocit, že by mohl autora nějakým těm slovům naučit?
......Na závěr bych ještě ráda poznamenala, že i kdybyste svůj styl dokázali podle mého návodu úspěšně analyzovat a poté byste nějakou náhodou našli někoho, kdo zapadá do stejných kategorií jako vy, stále to ještě neznamená, že jsou vaše styly totožné ba dokonce si nemusí být ani podobné. Přes to všechno však zůstává pravdou, že rozpoznat člověka na základě jeho autorského stylu je složitá záležitost náležící odborníkům, přičemž dokonce i oni občas (často?) tápou. Pokud se samozřejmě nejedná o studii Shakespeara, toho asi pozná každý :)
 


Comments

1 necroparanoia | Email | Web | 7. may 2014 at 13:12 | React

Tak já si svůj styl asi ještě tvořím. Snad se posunu na nějakou úroveň, která už bude normálně čitelná, pochopitelná a hlavně publikovatelná.

2 Aerosol | Web | 7. may 2014 at 13:30 | React

Nad autorským štýlom som hĺbala už mnohokrát popri čítaní textov od rôznych ľudí a párkrát ma prepadla vlna zármutku, že písať ako oni nikdy nebudem, no aj môj štýl sa mi celkom pozdáva a myslím si, že je pomerne charakteristický a dosť toho o mne vypovedá :) Ale len na základe textu by moje autorstvo rozpoznali možno dvaja ľudia, čo ma dobre poznajú, a možno len jeden :D Samozrejme, ešte stále sa vyvíjam.
Na druhú stranu, čo sa týka toho Shakespeara, mám pocit, že niektorí ešte stále bádajú, či všetky texty pripisované Shakespearovi naozaj napísal on... :D

3 Sarinka | Web | 7. may 2014 at 14:43 | React

Rozmýšľala som nad tým a nie málo :) Nemyslím, že je niekto, kto by môj štýl rozpoznal (samozrejme okrem triednej učiteľky lebo tá sa s mojou tvorbou stretla často) ale mama tvrdí, že mám štýl ako Virginia Andrewsová- tú autorku nadmieru milujem ale nikdy som nad tým nerozmýšľala takto. :) Píšem už dlho ale netrúfnem si prirovnávať sa k Andrewsovej, najmä preto lebo som čítala "zopár" jej kníh a poznám jej kvality :) A sú mimochodom ooooveľa lepšie ako moje :D

4 Marie Bernadeta | Web | 8. may 2014 at 12:18 | React

Základem všeho je radost z tvoření , ten styl se už sám vybrousí tím směrem ,kterým tvůrce kráčí , je - li vše dobrého ducha , pak sám duch pracuje v nás a duše pak sama v souznění tvoří...
Zdraví Modrý Anděl

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.